poniedziałek, 2 kwietnia 2012

Czy woda filtrowana nadaje się do picia?

I tak i nie. To wszystko zależy od tego, jaka woda i jaki filtr.

Niniejszy blog jest poświęcony filtrom do lodówek, tak więc wypowiem się na temat tylko tych filtrów i przyjmę założenie, że lodówka podpięta jest do instalacji, która nie ma innych urządzeń filtrujących.

Po pierwsze, trzeba sobie zdawać sprawę, że filtry do lodówek są bardzo prostymi filtrami. Ich głównych czynnikiem filtrującym jest blok filtrujący wykonany z węgla uzyskanego z łupiny orzecha kokosowego (coconut shell carbon). Filtry te nie chronią przed bakteriami.

Jeśli woda, która jest dostarczana do lodówki nie została przebadana pod względem bakteriologicznym, to koniecznie trzeba wykonać takie badanie. Można je wykonać zanosząc próbkę wody do najbliższego oddziału Sanepidu. Tam w laboratorium badania wykażą, czy woda nie jest zanieczyszczona bakteriami Coli. Takie bakterie w większości nie są niebezpieczne dla zdrowia, ale niektóre ich szczepy mogą być zabójcze. W związku z tym przyjmuje się, że bakterii tych w ogóle nie powinno być w wodzie dostarczanej do lodówki.

Bakterie Coli giną w temperaturze wrzenia wody i w przypadku, kiedy woda jest przegotowywane przed spożyciem, nie ma problemu. W przypadku lodówek z kostkarką nie ma jednak mowy o gotowaniu wody, dlatego taka woda musi być przebadana na obecność bakterii.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz